PANDEMIA GIER − PO JAKIE GRY WIDEO SIĘGAMY W CZASIE DOMOWEJ IZOLACJI?

covid-19 Z racji tego, że pandemia koronawirusa jest teraz tematem „na topie”, warto zrelacjonować, jaki wpływ wywarła na świat gier wideo. Tak, jest! Ku zaskoczeniu niektórych osób, COVID-19 odcisnął swoje piętno nie tylko na światowej gospodarce, ale również na branży gier wideo. A ponieważ ludzie starają się pozostać towarzyscy w czasie fizycznego dystansu, rośnie liczba zwolenników gier (głównie online). Z każdym dniem przybywa osób, którzy nie tylko chcą zabić czas w przyjemny sposób, ale także pozostać towarzyskimi. Czy jest lepszy sposób na domową izolację niż granie w gry wideo?

COVID-19 kontra branża gier wideo?

Tak, zdecydowanie w batalii „COVID-19 versus gry wideo” wygrywa branża gier. Rozprzestrzenianie się COVID-19 oraz izolacja spowodowały gwałtowny wzrost popularności gier wideo, z racji właśnie tego, że zostaliśmy zmuszeni do pozostania w domu i szukania różnych sposobów na „rozerwanie się”. Oczywiście, gry wideo zawsze cieszyły się duża popularnością, – bo kto nie lubi sobie pograć? – ale teraz, kiedy mamy pandemię, takie gry są absolutnie wszędzie:

  • Od początku pandemii w Stanach Zjednoczonych sprzedano gry wideo o łącznej wartości 29,4 mld dolarów − to o 23% więcej niż w ubiegłym roku 2019.
  • Według danych, sprzedaż gier mobilnych na smartfony wzrosła w samym lipcu 2020 roku o 44% w Japonii i 20% w Europie.
  • Światowy rynek gier rośnie średnio w tempie 5-7% rocznie. W 2020 roku było to 9%, co łącznie daje 159,3 mld dolarów dochodów, a w 2023 roku ta liczb może przekroczyć 200 mld.

Wszystko to sprowadza się też do gwałtownych zysków firm zajmujących się produkcją gier wideo, w tym np. Nintendo, które odnotowało 1,4 miliarda dolarów zysku pod koniec pamiętnego 2020 roku (to 5 razy więcej niż 2019 roku!). Wynikało to m.in. ze wzrostu popularności symulatora Animal Crossing: New Horizons, która po premierze w marcu zyskała ogromny rozgłos. Inne gry –„bardziej brutalne” − jak strzelanka pierwszoosobowa Call of Duty: Warzone, szybko zyskała fanów podczas pandemii. Gra miała 75 milionów aktywnych graczy w sierpniu, w porównaniu z 30 milionami pod koniec marca − podał jej wydawca Activision. A renomowany producent tytułów sportowych Electronic Arts i jego „arcydzieło” FIFA, dodała 7 milionów nowych graczy w drugim kwartale 2020 roku – bo, gdy przez odwołanie imprez sportowych nie można obejrzeć meczu w telewizji, zawsze pozostaje w taki mecz zagrać na konsoli.

Gry wideo sposobem na pandemię?

Jest pandemia, siedzisz w domowej izolacji, w co możesz pograć? Rynek pozwala nam na wybór spośród gatunków takich jak gry: fabularne, zręcznościowe, strategiczne, przygodowe, logiczne, symulacyjne (i tak dalej), co daje kilka możliwości, z których można skorzystać w czasie bycia odizolowanym od świata zewnętrznego. Więc, aby nie dać się zwariować podczas tej izolacji pomocną dłoń wyciąga do Ciebie świat gier wideo. Oto kilka tytułów, które zyskały popularność przez pandemię:

  1. Animal Crossing: New Horizons (Nintendo Switch)
  2. Wraz z pojawieniem się pandemii i debiutem Animal Crossing: New Horizons (20 marca 2020 roku), było dużo szumu wokół „kojącego” nastroju tej gry. To rodzaj symulatora życia, w którym wcielasz się w ludzką postać i przenosisz się do wiejskiego miasteczka zamieszkałego przez zwierzęta. W tej grze możesz stworzyć własny dom, czy nawiązywać kontakt z uroczymi stworzeniami (mieszkańcami wsi) i po prostu cieszyć się sielanką w postaci wiejskiego, spokojnego życia. Produkcja nie narzuca konkretnego celu (przez większość czasu), ale pozwala cieszyć się życiem – i to musi być bardzo relaksujące.

  3. Fortnite: Battle Royale (PC, PS4/PS5, Xbox One/series X, Nintendo Switch, smartfon)
  4. Ta produkcja z roku 2017 zdobyła serca użytkowników (w czasie pandemii), głównie tym, że daje możliwość prowadzenia batalii w trybie drużynowym. Fortnite: Battle Royale „zrzuca” 100 graczy na wyspę, gdzie następnie walczą na śmierć i życie. Oczywiście, możesz grać w pojedynkę, ale tworzenie czteroosobowych drużyn i walczenie u boku kompanów jest bardziej radosne (zwłaszcza w czasie domowej izolacji).

  5. Call of Duty: Warzone (PC, PS4, Xbox One)
  6. Ta „świeżynka” z 2020 roku z gatunku battle royale również zyskała na popularności, bo daje nam możliwość socjalizowania się z innymi graczami. Call of Duty: Warzone to gra dla 150 graczy, w której trzyosobowe zespoły są przenoszone na ogromną mapę z różnymi lokalizacjami, aby łupić i walczyć, dopóki nie zostanie tylko jedna drużyna. Jeśli gracze zostaną zabici, to nie koniec. Wtedy walczą jeden na jednego (PvP) przeciwko innemu graczowi, który zginął. Gracz, który wygrywa tę walkę, dostaje drugą szanse i ponownie wkracza do akcji – i to sprawia, że w tę grę można grać godzinami, oczywiście zapewniając sobie miłe towarzystwo.

  7. Minecraft (PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, smartfon)
  8. Rozgrywka multiplayer została wprowadzona do gry 2009 roku. Całe szczęście, bo dzięki tej funkcji produkcja zyskała na popularności właśnie w czasie pandemii. Minecraft pozwala grupom ośmiu, lub więcej, graczy spotykać się online, odkrywać rozległy świat i wspólnie budować niesamowite budynki. Ta gra, wyglądająca jak zestaw klocków Lego, pozwala Tobie i innym graczom współpracować nad projektem lub zagrać w jedną z konkurencyjnych minigier − to może zająć czas do samego końca pandemii. Na koniec chwila refleksji… Życie powoli wraca do pewnego poziomu normalności, więc czy ten powszechny wzrost zarówno w sprzedaży, jak i użytkowaniu gier wideo utrzyma się? Niekoniecznie, jeśli każdy z nas z utęsknieniem zacznie wybiegać na zewnątrz… bez maseczki… Jednak pamiętajmy, że pandemia trwale zmienia nasze nawyki związane z rozrywką (jak i całym życiem), więc poziom popularności gier wideo może się utrzymać, albo nawet jeszcze bardziej się wzmocnić.

Najlepsze wydarzenia w e-sporcie w 2021 roku

e-sportsOd początku lat 90 granie w gry wideo drastycznie się zmieniło – od zwykłego hobby do zorganizowanego sportu zawodowego. Dziś profesjonalne gry opierające się na współzawodnictwie, znane również jako e-sport, to branża, która przez swoją niezwykłą popularność − bo takie mistrzostwa ogląda miliony widzów − wkrótce będzie warta aż 1 miliard dolarów, a coraz więcej mediów również obejmuje świat gier wideo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o e-sporcie − zastanawiasz się, czym dokładnie jest e-sport − i jakie są nadchodzące wydarzenia w kręgu gier wideo to chętnie podejmę wyzwanie i to wyjaśnię.

Parę słów o e-sporcie. Czy na pewno wiesz wszystko?

legalni bukmacherzy online w Polsce Chyba każdy gracz wie, z czym wiąże się pojęcie „e-sport” prawda? To słowo klucz (czyli eSport) opisuje świat gier wideo opartych na rywalizacji. Polega to na tym, że zawodnicy z różnych lig lub drużyn walczą ze sobą w tych samych grach. Krótko mówiąc, e-sport to zbiorczy termin używany do opisania współzawodnictwa, ale na profesjonalnym poziomie. No tak, nie jest to żadną nowinką… ale idea współzawodnictwa profesjonalnych graczy w gry wideo, którzy żyją z rywalizacji podobnej do tradycyjnych sportów, z pewnością jest czymś nowym. Z reguły gracze, czy też uczestniczy walczący o tytuł (najlepszego!) są obserwowani i śledzeni przez miliony fanów z całego świata, którzy mają możliwość osobiście uczestniczyć w wydarzeniach na żywo lub mniej osobiście… oglądając telewizję z kanapy w domu lub online siedząc przed ekranem komputera. Usługi przesyłania strumieniowego, takie jak Twitch − przydatny ten Twitch prawda? – pozwalają widzom oglądać, jak ich ulubieni gracze grają w czasie rzeczywistym. Ale, czy trzeba być zagorzałym fanem, żeby oglądać e-sport? Krótka odpowiedź: nie! Mnóstwo osób obserwuje to wydarzenie. Cóż… nie obędzie się bez statystyk! W zeszłym roku (2020) rywalizację w e-sporcie oglądało aż 232 miliona widzów (w tym 2.3 miliony oglądało Puchar Fortnite), a widzowie mieli przyjemność obejrzenia 7,5 mld godzin transmisji gier, to naprawdę sporo… Zgodzimy się, że te liczby są ogromne, ale nie przebiją liczb podsumowujących rok 2019, kiedy aż 380 milionów ludzi – w tym 165 milionów prawdziwych entuzjastów e-sportu – na całym świecie obejrzało jak drużyny rywalizują ze sobą. Większość tych entuzjastów ogląda to przedsięwzięcie z Ameryki Północnej, Chin i Korei Południowej.

Na co czekamy w 2021 roku? Główne wydarzenia w e-sporcie

Pomimo trudności roku 2020 (tak, znowu koronawirus…) branża e-sportu odbiła się od dna i miejmy nadzieję, że jest silniejsza niż kiedykolwiek. Więc, chyba wszyscy jesteśmy gotowi na igrzyska e-sportu 2021? Jeśli tak, to w tym momencie każdy zainteresowany e-sportem powinien otworzyć kalendarz i zapisać następujące wydarzenia! Oto najważniejsze wydarzenia e-sportowe 2021, na które warto zwrócić uwagę:

  1. LEAGUE OF LEGENDS: Worlds

    Chyba każdy czeka na odkrywanie nowych granic w League of Legends? Chociaż obecnie nie ma żadnych szczegółów, można śmiało powiedzieć, że Mistrzostwa Świata LOL: Worlds 2021 to wydarzenie, którego już nie możemy się doczekać – mam rację?

  2. IEM Katowice: CS: GO

    Tak! To wielki powrót IEM! Okrągłe 1 000 000 dolarów będzie ponownie w zasięgu ręki… a to z pewnością przyciągnie najlepsze drużyny CS: GO na świecie. W sumie 24 drużyny zostaną uwzględnione w formacie turnieju − w związku z tym wydarzenie powinno być najlepszą okazją do ponownego zjednoczenia społeczności CS: GO.

  3. FORTNITE: World Cup

    Jak wielu z nas czeka na o wydarzenie? Niestety nie jest do końca pewne, czy Fortnite zaszczyci nas swoją obecnością w 2021 roku… Niepokój związany z tym wydarzeniem towarzyszył nam przez cały rok… Jednak nie traćmy nadziei, ponieważ według Epic Games, Puchar Świata Fortnite: World Cup ma powrócić w 2021 roku − chociaż potwierdzili również, że nie jest to całkowicie pewne – pozostaje więc trzymać kciuki.

  4. VOLORANT: Champions Tour

    Coś dla fanów VALORANT! Mistrzostwa w grze VALORANT to sezonowy turniej z rywalizacją obejmująca 6 kontynentów! Wszystko zakończy się epickim wydarzeniem, w którym zwycięzcy zostaną ukoronowani w trzech kategoriach: Tiers of Challengers, Masters and Champions.

  5. DOTA 2: The International

    Z ciężkim sercem Valve ogłosiło największy zawód miłosny 2021 roku − odwołanie podstawowego wydarzenia z DOTA 2 w roli głównej. Jednak dobrą stroną jest to, że wydarzenie nigdy tak na prawdę nie zostało odwołane, ale opóźnione. Valve zasugerowało potencjalną datę sierpnia 2021 roku. Jak widać na załączonym obrazku świat e-sportu jest zdominowany głównie przez gry zespołowe. Chociaż istnieją turnieje, gdzie rywalizują ze sobą pojedynczy gracze, takie jak FIFA i Starcraft, ale nie są one tak popularne jak niektóre gry zespołowe. Czy na przykład popularny Fortnite jest grą zespołową? Nie do końca, bo technicznie jest to gra dla jednego gracza, ale grasz z 99 innymi osobami, więc można uwzględnić Fortnite, jako grę zespołową.

Najlepsze produkcje „e-sportowe”

Jakie są te najpopularniejsze gry e-sportowe? Oto lista najlepszych gier w e-sporcie oparta na konkurencji, nagrodach, i liczbie widzów:

  • DOTA 2: 59 aktywnych drużyn, nagrody pieniężne: 35 milionów dolarów, 15 milionów widzów;
  • Fortnite: 40 milionów konkurentów, 30 milionów dolarów nagród, 2 miliony widzów;
  • League of Legends:24 drużyny, nagroda o wartości 7 milionów dolarów, szczyt to 44 milionów widzów;
  • CS: GO: ponad 40 drużyn, 1 milion dolarów z mistrzostw, 1,2 miliona widzów;
  • Overwatch:20 drużyn, 5 milionów dolarów, 300 tysięcy widzów;
  • PUBG:20 drużyn, 2 miliony dolarów, 800 tys. widzów.

Co jest najlepsze w e-sporcie? To, że łączy ze sobą graczy z całego świata, którzy po prostu kochają rywalizację i chcą być najlepsi. Od pamiętnego dnia 1972 (pierwszego wydarzenia e-sportowego), kiedy to zwycięzca otrzymał roczną subskrypcję magazynu Rolling Stone, do dnia dzisiejszego wygrana jest podstawą tego, o co chodzi w e-sporcie.